מה מומלץ לבדוק לפני רכישת דירה?

רכישת דירה היא אחת העסקאות הגדולות ביותר שנעשות בחייהם של אנשים פרטיים. כתוצאה מכך, את הדירה רוכשים רק אחרי שבודקים את האזור, מתייעצים עם אנשי מקצוע, משווים מחירים ומקבלים פרטים לגבי תכניות הבנייה העירוניות. כמו כן, יש המון דברים שאותם שחשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה הקנייה בשביל להשיג הגנה משפטית.

הנה למשל 3 דגשים לקניה חכמה של נכס נדל"ן מכל סוג:

1. רישום של הנכס

מבחינה בירוקרטית, חשוב מאוד לראות נסח רישום מקרקעין שמכונה גם "נסח טאבו", או לחילופין חוזה חכירה. אם מדובר בנכס בבעלות המדינה, יש לקבל אישור זכויות ממנהל מקרקעי ישראל ולבחון האם הקרקע הרלוונטית תחת חוזה חכירה מהוון. במידה והנכס מושכר, יש לקבל העתק מחוזה השכירות כדי לראות את התנאים שמופיעים בו.

גם היתרי בנייה, צווי הריסה, תכניות בניין עיר לגבי זכויות בנייה שלא נוצלו וכמובן בחינת רמות ערכי המקרקעין בסביבה יכולים להעניק אינדיקציה אמינה לערך הנכס. אלו נראים כמו פרטים טכניים, אך יש להם משמעות אדירה ברכישת הדירה ובקביעת המחיר ההוגן עבור העסקה.

2. סביבת הדירה

הטעות הנפוצה היא להשקיע בבדק בית ולוותר על סביבת הדירה. בין אם קונים וילות בהרצליה פיתוח או דירות סטודנטים בתל אביב, מומלץ לבדוק מה יש מסביב לנכס מבחינת בתי ספר, מוסדות ציבור, תשתיות, כבישים ודרכי גישה.

בדיקה של סביבת הדירה תאפשר לנבא כיצד ייראה האזור בעתיד הנראה לעין. במקביל, היא תעזור למי שקונה את הנכס בשביל להשביח אותו ולהפיק ממנו תשואה. כמו כן, סביבת הדירה מעידה על רמת החיים בנכס ועל סוג האוכלוסייה בשכונה.

את רוב הבדיקות לגבי הדירה והשכונה ניתן לסיים בתוך שבוע. במקביל, כדאי לפנות לעירייה בשביל לקבל מסמכים רשמיים שיעזרו במשא ומתן מול הקונים. ככל שמקדימים לעשות זאת, כך מעלים את הסיכוי להתמקח על המחיר ולהוזיל אותו.

3. פרטים על המוכרים

לעסקאות גדולות כמו רכישת דירה יש שני צדדים. מבחינת הקונה, הנקודה המרכזית היא מי המוכר ומה ההיסטוריה של הנכס. את הבדיקה הזו מתחילים עם בירור לגבי שעבודים שרשומים על הנכס ובקשת פרטים על המוכרים לרבות מצבם הכלכלי. בהמשך, ניתן לבקש מידע על ההיסטוריה של הנכס מטעם העירייה המקומית או השכנים.

התייעצות עם השכנים יכולה גם להיות הזדמנות טובה להתרשם מהם ברמה האישית. שכנים יודעים טוב יותר מכל אחד אחר מה קורה בדירה, מה מאפיין את השכונה והאם שווה לקנות בה נכס להשקעה או למגורים. כמו כן, מומלץ לבדוק מה גובה התשלום לוועד בית והאם יש החלטות המשפיעות על התשלומים בגין הנכס.

לסיכום, רכישת דירה היא חלק מתהליך מורכב. את עיקרי התהליך כדאי להקדיש לבדיקת הנכס, הקונים והסביבה ולהתייעצות עם אנשי מקצוע.